Senecké rozprávky – I.časť

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno malé mesto neďaleko od hlavného mesta Slovenska…

Aj takto by sme mohli začať náš príbeh, kebyže žijeme vo svete Zeme-Nezeme a ja som Peter Pan. Ale nie som, ale napriek tomu v našom malom mestečku existuje dosť veľký priestor pre rozprávky, polopravdy,  klamstvá a pomstu. Sme v Senci.

Na úvod by som chcel povedať, že nechcem páliť mosty, ani nemienim hádzať špinu na iných, ale treba si vyjasniť niektoré veci. V posledných mesiacoch sme totižto boli terčom útokov pre tých, ktorí si myslia, že sme hrozbou pre celé mesto, a rozbíjame tu pekne vybudované mocenské vzťahy.

Táto historka sa začala pár mesiacov pred krajskými voľbami. S podporou môjho šikovného tímu som sa rozhodol angažovať sa v seneckej regionálnej politike, ale v prvom rade som chcel pochopiť politické a mocenské vzťahy z posledných dvadsiatich rokov. Moja kandidatúra ešte nebola vykryštalizovaná, keď sme si sadli za jeden stôl s delegáciou SMK, samozrejme za cieľom informovať sa z oboch strán. Strana maďarskej komunity má (mala) u nás prirodzený koaličný potenciál, a ja si myslím, že to  platí aj vice versa. Tu sme prežili prvé prekvapenie. Hore uvedená strana nemala v pláne sa dohodnúť, ani z ďaleka. Na stretnutie prišli, vytvorili ilúziu možnej spolupráce, ale ich slová neboli úprimné. Na konci hodinového rokovania vzorec bol hotový a jasný.

Bolo absolútne nepodstatné, kto s kým bude kooperovať, bolo absolútne jedno, aká bude štruktúra koalície, hlavným cieľom SMK bola jediná vec: za každú cenu udržať miesto súčasnej poslankyne na župe. Samozrejme, toto je legitímny cieľ, pochopiteľný aj zo strategického hľadiska, ale s komunikovaným odkazom strany to vôbec nekorešpondovalo. Kampaň SMK bola postavená na jednej veci, na zachovaní a „záchrany“ maďarskej komunity v meste. Spolu pre Maďarov. Táto „záchrana“ ale nebola až tak dôležitá, ak boli schopní nás poslať do kelu v momente, keď sme navrhli omladenie kandidátnej listiny a celkovo mestskej politiky.

Moja kandidatúra pre mňa nebola existenčnou otázkou. Práve naopak, bol by som odstúpil, kebyže SMK postaví mladého a progresívneho kandidáta. Toto sa ale nestalo, ani sa to nemohlo stať. Strana v posledných dvoch desaťročiach zabudla na výchovu ďalšej generácie. A tu mi dovoľte vrátiť sa k primárnej otázke. Pamätáte si ešte? Chcel som spoznať pomer síl a mocenské vzťahy v rámci nášho mesta. Populizmus a zabetónovanie moci prežívajú svoju renesanciu v Senci. Vytvorili falošný pocit v občanoch maďarskej národnosti, že bez Gyulu Bárdosa, Gabriely Németh a bez Rezsőa Durayho tu nemajú budúcnosť. A toto hovorím úplne bez srandy. Aby nedošlo k omylu, klobúk dole pred doterajšou prácou týchto politikov, ale taká skupina ľudí, ktorá si myslí, že najväčšou hrozbou pre toto mesto a pre maďarskú komunitu je 28-ročný chalan maďarskej národnosti, nemá čo robiť v politickom živote mesta, nehovoriac o tom, že je to hlúposť.

Pokračovanie onedlho.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s