New Era – Po Sneme

Posledné dni mali slúžiť na oslavu narodenín, veď strana Most-Híd má 10 rokov. Jedno desaťročie je dôležitým medzníkom  spoločenského života, ako na regionálnej, tak aj na štátnej úrovni. Strana, ktorú neprajníci označili za „biznis-stranu“ funguje už desať rokov.

70913630_10156433075067109_6285791260259123200_o

Samozrejme, ako člen strany a kampaňového tímu, nemôžem analyzovať toto desaťročie z pohľadu bežného voliča, ale som presvedčený, že takýto projekt mal a stále má čo robiť na politickej palete v strednej Európe. Nemyslím teraz konkrétne na personálne obsadenie, ale na hodnoty a na potrebu ochrany týchto hodnôt. Napriek tomu, že viacerí by to želali (kritici a niektorí voliči takisto), Most-Híd nie je ďalšia maďarská politická strana. Most je niečo, čo je viac ako pekný dizajn, viac ako 150-členný zoznam kandidátov a viac ako samotná osoba Bélu Bugára. Po desiatich rokoch sme dosiahli moment, že nečakáme od jedného človeka totálny úspech, nechceme aby nás na svojom chrbte nosil. Chceme, aby táto strana znovu fungovala ako politická dielňa, formácia ktorá zoskupuje okolo seba intelektuálny kapitál. Strana, kde Rusíni, Slováci, Rómovia, Maďari, ženy, muži, konzeratívci a liberáli môžu spolupracovať. Prvé pozitívne kroky sú za nami.

Nechcem sa podrobne zapodievať s aktuálnym vládnym obdobím (urobia to za mňa iní „fanúšikovia“), ale pred kampaňou 2019/2020 je potrebné preukázať sebakritiku. Takže len stručne. Dosiahli sme úspechy? Áno. Podarilo sa nám presadiť všetko, čo sme chceli? Nie. Urobili sme chyby? Samozrejme. Mohli sme byť občas tvrdší a hlasnejší v prípadoch, keď to od nás očakávali naši voliči a spoločnosť? Jop.

70907133_10156433076347109_2322329352848539648_o

Po retrospektívnej analýze faktov ale ostáva už iba jedna otázka: má ešte Most raison d`etre, dôvod na existenciu? Podľa názorov nových formácií (ktoré rastú ako huby) nie, podľa Jozefa Nagya tiež nie. Je cítiť vo vzduchu spoločenský dopyt pre niečo nové, čerstvé. Na oboch stranách politickej palety sú práve nové tváre a nové formácie tie silnejšie. Ak chceme aby sa pod nami nezrútil most, musíme aj my reagovať.

Rozhodnutie Laciho Sólymosa má pre mňa „horkosladkú“ príchuť. Rozumiem, prečo odovzdal svoju funkciu, a klobúk dole pred gestom, vďaka ktorému sa vytvoril priestor pre ďalšiu generáciu politikov. Laci ale nie je starý. Bez zaujatosti môžem tvrdiť, že je najlepším ministrom životného prostredia v histórii Slovenskej republiky. Je stále plný energie a má také manažérske schopnosti, ktoré sú potrebné pre vedenie takéhoto rezortu. Ostaňme pri tom, že je tucet ďalších takých, ktorí by namiesto neho mohli spraviť ten krok dozadu.

Mám nesmiernu radosť z ľudí, akými sú Attila Agócs a Peter Krajňák. Hovoríme o politikoch, ktorí sú charizmatickí, a ich vymenovanie za podpredsedov dodá tú potrebnú energiu tejto strane. Jeden z nich je úspešný regionálny politik/primátor, dokonca v regióne, odkiaľ ľudia často odchádzajú za lepším životom. On zostal, a robí svoju prácu. Druhý gentleman je eklatantným príkladom dobrého politika, v klasickom slova zmysle. Peter Krajňák je jeden z mála politikov, ktorý namiesto osobných útokov podá svojmu súperovi ruku, usmeje sa a začne s ním konštruktívne debatovať.

70430997_10156433077217109_2618126688281690112_o

Tandem týchto dvoch ľudí, doplnený Ábelom Ravaszom, je pre mňa dostatočnou garanciou na to, že Most politizuje ďalej na základe svojich hodnôt, bude stabilným „pilierom“ pri politických a morálnych otázkach. Novým podpredsedom prajem veľa úspechov a teším sa na spoluprácu. Máme čo robiť.

P.S.: Tento Most je prasknutý, ale dá sa ho opraviť. Je to vlastne taký zvláštny druh mosta, čím viac ľudí na ňom stojí, tým bude silnejší.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s