Matovič, náš “ozajstný” kamoš

Ako už to všetci vieme, školský zákon sa nezmení. Návrh, ktorý mal za cieľ zadefinovať pojem „národnostná škola“ sa nedostal do druhého čítania. Nedostatočné presadzovanie záujmov, šovinizmus SNS, zlé načasovanie? Môžeme hľadať dôvody, na podstate veci už to nič nezmení.  Medzi oponentmi sa však objavil niekto, kto návrh (aspoň teoreticky) podporovať mal. Uhádnete, kto to bol? Najprv sa pozrime na samotný návrh.

Navrhovatelia novely zákona určili štyri hlavné ciele:

  • Opatrenia týkajúce sa národnostných škôl sa usporiadajú do samostatnej kapitoly, aby dostali transparentný a jasný formát.
  • Zadefinuje sa pojem „národnostná škola“. Na Slovensku existujú národnostné školy od vzniku Československa, ale školský zákon dnes obsahuje iba zmienku o výchovno-vzdelávacom jazyku školy, čo je však z hľadiska špecifík a osobitostí týchto škôl nedostačujúce.
  • Štruktúra súčasného vzdelávacieho systému sa nezmení, zachováva sa pôvodná koncepcia sústavy škôl a školských zariadení, novým prvkom bude vytvorenie právnych základov pre fungovanie odborno-metodického inštitútu pre národnostné školy.
  • Vytvára sa koncepcia Rady pre národnostné školy, inštitúcia, ktorá bude druhým pilierom autonómie vzdelávania popri samosprávach a zriaďovateľoch.

V dokumente sa uvádza spôsob, ako tieto zmeny dosiahnuť v praxi, ale nerád by som zaťažoval čitateľa podrobnosťami. V zásade ide o to, že by novela neublížila ani muche, fungovanie našich škôl by bolo zákonom garantované a boli by sme o krok bližšie k vytúženej nezávislosti v oblasti vzdelávania. V parlamente však vždy boli, a aj budú, poslanci, ktorí podobné iniciatívy a priori odmietajú. Osoba, v ktorej je šovinizmus hlboko zakorenený, sa len ťažko rozhoduje racionálne. Prekvapujúce je najmä to, že novelu odmietli, resp. nepodporili ani tí poslanci, ktorí sa snažia viesť boj o hlasy maďarských voličov. Od členov opozície, ktorí majú maďarskú národnosť, alebo od SaS, ktorá komunikuje aj v maďarskom jazyku, ale predovšetkým od Igora Matoviča, by sa dalo očakávať, že sa za tento návrh postaví, nie? (mimochodom klobúk dole pred Ondrejom Dostálom). Dúfali sme, ale márne.

d0e0fbca5fa6db0efc810ac2c002f3a9

Konali tak napriek tomu, že organizácie, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním maďarskej menšiny, nemali žiadne výhrady voči obsahovej stránke dokumentu, a neprotestovali ani odborníci SMK.

Táto novela nebola o strane Most-Híd, ani o Petrovi Vörösovi. Bolo to príkladom osobnej pomsty a malichernosti. Hlásatelia čestnej politiky zostali ticho, takisto ako aj tí, ktorí plánovali „manželstvo“ s Matovičom. Nečudo, ak Maďari nevedia, koho majú voliť. Možno by bolo na čase, aby sa pri jednotlivých hlasovaniach uvažovalo analytickejšie, a taktiež by sme sa mali sústrediť na fakty – kto čo dosiahol. To by bola tá správna zmena, čo vy nato?

13042018tk_smk_5515207

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s