Definícia moderného (večného) fašizmu

V roku 1995, keď Umberto Eco prednášal na NYU (New York University), napísal článok do New York Review of Books, kde v 15-tich bodoch definoval novodobý alebo „moderný“ fašizmus. Táto skrátená definícia platí dodnes. V časoch, keď vznikajú tzv. nové strany pre boj proti korupcii, systému a elitám, treba znázorniť vlastnosti fašistickej strany. Prečo? Lebo je obrovský rozdiel medzi bojovníkmi za spravodlivosť a fašistami, ktorí si na seba oblečú oblek a kravatu. Problém nie je v ich existencii, ale v tom, že určitá (rastúca) časť našej spoločnosti svojim hlasom legitimizuje ich ideológiu, nehovoriac o tom, že sa bagatelizujú pojmy ako „fašizmus“, „nácek“ alebo „číslo 1488“.

bundesarchiv_bild_146-1969-065-24_munchener_abkommen_ankunft_mussolini-wr

Neviem, či by sme nemali učiť na školách, ako sa Hitler a Mussolini dostali k moci, pretože je to veľmi zaujímavý proces. Súčasná situácia v Európe (na Slovensku) sa veľmi podobá na vtedajšie roky v Nemecku a v Taliansku. Ľudia nemajú dostatočné informácie, alebo už zabudli na to, čo sa stalo pred 70 rokmi. Práve tieto analógie s našou dobou sú hlavným dôvodom, prečo som cítil potrebu napísať tento blog.

 

Symptómy fašizmu a fašistických strán

 

1.Kult tradícií so zameraním na národný alebo rasový pôvod.

U Kotlebovcov národná hrdosť je na prvom mieste na zozname hodnôt. Prezentujú sa ako jediní ozajstní Slováci.

2610868_1200x

2.Odmietnutie modernej rozmanitosti, veda má slúžiť vojne a byť podriadená štátu.

Multikulturalizmus je pre ĽSNS najväčším strašiakom. Boja sa neznámeho, a tento strach (xenofóbiu) prezentujú často cez agresivitu (Milan Mazurek). Druhú časť definície zatiaľ nevieme znázorniť, lebo ešte neboli pri moci, avšak videli sme už billboardy s nadpisom: „Zoštátnime strategické podniky.“

Mazurek-reve

3.Kult činu pre čin samotný, spojený s anti-intelektualizmom.

Provokácia a svojvoľné akcie bez akéhokoľvek spoločenského dopytu sú každodennými zbraňami Kotlebovcov. Vytvárajú ilúziu, že so svojou prítomnosťou a akčnosťou vyriešia aktuálny alebo lokálny problém. Často sa prezentujú ako polomilitaristická skupina. Anti-intelektualizmus zas vyplýva z toho, že veľká časť straníkov a sympatizantov nemá vysokoškolské vzdelanie, nevideli svet, alebo sú kvôli nízkemu IQ schopní odmietať faktami podložené tvrdenia. Cítia sa ponížení v skupine inteligentných ľudí, preto ani nevyhľadávajú ich spoločnosť.

494948f3f70b6f49a5644ad6aba3fd58 (1)

4.Nesúhlas ako zrada.

Tým, že nie som súčasťou ich straníckych štruktúr, neviem ako to funguje v ĽSNS. Nevidel som ešte naživo príklad tohto symptómu, ale možno Milan Špánik nevystúpil z parlamentného klubu a zároveň aj zo strany len tak náhodou. Či to bol názorový rozdiel alebo taktika nového poslanca NRSR (náhradníka za Mazureka), ostáva záhadou.

6026749_1200x.jpeg

5.Strach z rozdielnosti, rasizmus a antimigrantská politika

Myslím si, že tento bod ani netreba extra rozvíjať. Kotlebovci sa vôbec netaja tým, že hnedšia farba pokožky alebo iné vierovyznanie je pre nich neakceptovateľným hriechom.

resized_0a000002-a614-86c1

6.Opieranie sa o strednú triedu, zhromaždenia proti nižším sociálnym triedam a skupinám migrantov

Tento symptóm bol hlavným motívom kampane Donalda Trumpa v USA. Na Slovensku sa Kotlebovci prezentujú ako nižšia stredná pracujúca trieda, chcú reprezentovať chudobných pracujúcich ľudí, a hlavným nepriateľom je elita a bohatá inteligencia. Zhromaždenia proti nižším sociálnym triedam sú u Kotlebovcov bežné, hoci nerómsku časť obyvateľstva do tejto triedy očividne nezačleňujú.

38954559_1896052657117784_6836840615217463296_n

7.Snaha zapáčiť sa sociálne marginalizovaným, zneužívanie ich frustrácie.

Kotlebovci organizovali rôzne akcie po celom Slovensku. Jedna z najznámejších udalostí sa odohrala v Krasnohroskom Podhradí neďaleko Rožňavy, v miestnej osade, kde Kotleba priviezol bágre a nákladné autá za účelom „vyčistenia osady.“ Profesionálny kampaňový štáb strany (údajne z Bratislavy) vie perfektne využívať tieto a podobné situácie, kde často dochádza k zneužívaniu emócií a hnevu ľudí.

maxresdefault

8.Nacionalizmus, xenofóbia, šírenie konšpiračných teórií

V predošlých bodoch sme už rozoberali xenofóbiu, strach z inakosti a z neznámeho. Šírenie konšpiračných teórií nie je nutne cieleným útokom strany, ale vyplýva z toho, že členovia, predstavitelia a sympatizanti sú neinformovaní, úzkoprsí a vo väčšine prípadov negatívne naladení. Im blízke zdroje (média, facebook skupiny, fan page, fake profily) vnímajú ako jediný dôveryhodný zdroj informácií, preto nemajú potrebu overovať si fakty. Migranti, Soros, etc.

kotleba soros.png

9.Kultivácia spoločenského rozhorčenia

Momentálne tento symptóm ešte nemá paralelu v Kotlebovej strane. Na vládnutie sú ešte slabí, čiže kým nemajú v rukách toľko moci, koľko by potrebovali na potláčanie verejného nesúhlasu, nevieme povedať na 100%, že by to aj aplikovali. Len tíško dodávam, že v tejto oblasti je majstrom súčasná najsilnejšia vládna strana.

10.Trvalá vojna ako zbraň proti stálej revolúcii ľavičiarov  

Večný fašizmus neuznáva boj o život, ale skôr život pre boj. Pacifizmus je preto to isté ako kšeftovanie s nepriateľom. Je zlý, pretože život je permanentný boj. To však so sebou nesie armagedonský komplex. Pretože musí byť nepriateľ porazený, predpokladá sa konečný súboj, po ktorom hnutie ovládne svet. Ale toto konečné riešenie predpokladá nástup éry mieru. Zlatý vek ktorý je v rozpore s princípom permanentného boja. Žiadnemu fašistickému vodcovi sa ešte nepodarilo tento rozpor vyriešiť.“ (citát z článku Naše Slovensko: https://www.facebook.com/notes/na%C5%A1e-slovensko/umberto-eco-ve%C4%8Dn%C3%BD-fa%C5%A1izmus/1656656387736392/ )

11.Elitárstvo

Elitárstvo ako symptóm musíme vnímať z pohľadu nacionalizmu. U Kotlebovcov to neznamená elitu danej krajiny, veď proti nim „bojujú“ stále, ale tu sa berie Slovensko ako celok. Byť občanom najlepšej krajiny sveta znamená patriť medzi elitu planéty.

KOR_6804-1170x780

12.Kult hrdinov a kult smrti

Symboly, znaky a Vodca. Členovia strany a straníckych štruktúr nepoužívajú slovo predseda alebo šéf, keď hovoria o Mariánovi Kotlebovi. On je ich Vodca. Po nemecky Führer. Hitler tiež veľmi rád používal symboliku, motivoval svojich vojakov príbehmi, kde figurovali hrdinovia germánskej mytológie. Kotlebovci, aj keď nie otvorene, uznávajú Adolfa Hitlera, o čom svedčí hromada tetovaní jednotlivých predstaviteľov, nehovoriac o hajlovaní. Čím sa ale netaja je fakt, že podľa nich Jozef Tiso bol najlepším slovenským politikom všetkých čias. (ak nerátame Mariána Kotlebu samozrejme)

TISO

13.Mužnosť, pohŕdanie slabosťou a mizogýnia

Predstavitelia ĽSNS, hlavne na nižších úrovniach štruktúry, radi ukazujú svoju mužnosť. Vyholené hlavy, silné charakteristické lícne kosti, vypracované telo a tvrdý pohľad sú súčasťou imidžu každého večného fašistu. Zosmiešňovanie slabších, menších a iných je každodennou praxou, tak ako aj názor na ženy. Fašisti berú ženy ako druhoradé bytosti, ktoré majú na starosti jedine výchovu potomkov. Nemusí to platiť pre každého kotlebovca, doby sa menia, nehovoriac o tom, že medzi podporovateľmi neofašistických strán je čoraz viac žien.

hakenkr-sp.jpeg

14.Selektívny populizmus, ktorý sa odzrkadľuje vo Vodcovi a „Vôľa ľudu“

Selektívny populizmus znamená, že vládnuca moc nepriznáva jedincovi práva ako osobnosti, ale národ chápe ako monolitnú jednotu vyjadrujúcu spoločnú vôľu. Vodca si robí nárok, aby zastupoval všetkých. Je to zánik liberálnej demokracie. Kotleba často používa túto rétoriku, chce byť hlasom ľudu, prorokom pre celé Slovensko.

2756106_1200x800

15.Žargón a propaganda ako nástroj na limitovanie kritického myslenia

Fašisti používajú jednoduché slová a heslá, ich vetné štruktúry sú primitívne. Takto chcú zamedziť nástroje komplexného a kritického myslenia. V súčasnej modernej politickej kultúre je to bežným problémom aj štandardných strán. Na druhej strane treba ale povedať, že klasická propaganda (najmä z Ruskej federácie) nebola ešte taká silná ako teraz. Rusi nepriamo financujú ĽSNS aby cez fake profily, stránky a iné média šírili ich názory. Aby vytvárali alternatívnu realitu, čo nerozhodných voličov častokrát donúti voliť práve krajné riešenia.

7f000001-3b79-661b

 

Moje meno je Péter Morvay. Osem rokov som aktívnym členom politickej strany Most-Híd, spolu so svojimi kolegami pracujem na tom, aby sme našu spoločnosť posunuli dopredu, aby sa žilo lepšie aj na Slovensku. Od skorého veku bojujem proti extrémom, proti nenávisti a xenofóbie. Podľa môjho názoru už nechýba veľa aby sme sa dopracovali k modernej, liberálnej spoločnosti, preto večný boj proti extrémizmu je mojim programom a cieľom zároveň. Tento blog vznikol práve pre tých, ktorí si myslia, že ľudia ako Marián Kotleba sú riešením pre ich existujúce i neexistujúce problémy. Ak zdieľame rovnaké hodnoty a názory, budem rád ak 29. februára pôjdeš voliť stranu č.18 a kandidáta s číslom 38. Ďakujem Ti za dôveru.

2G2B6729

 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s